Rozhovory

„Na Mistrovství jedeme hlavně sbírat cenné zkušenosti“

Již za pár dní čeká české hráčky premiérové vystoupení na Mistrovství světa ve Finsku. Nejen o mistrovství, ale i o budoucnosti ringetu u nás, jsme si popovídali s předsedkyní Českého svazu ringetu, Veronikou Hůlkovou.

1) Historie ringetu u nás je velmi krátká. Většina hráček hraje ringet teprve 2 roky. Jak vidíte jejich šance proti zkušenějším týmům?

Vlastně to nejsou ani dva roky. První ringetový zápas jsme odehrály teprve v červenci 2014. Máme za sebou jen necelých 20 mezinárodních utkání, česká soutěž zatím není. A téměř polovina týmu spočítá odehrané zápasy na prstech jedné ruky. Na Mistrovství jedeme hlavně sbírat cenné zkušenosti.

2) Proč tedy neletí hráčky, které prošly celým přípravným obdobím?

Kostra týmu je stále stejná. Jsme úplně na začátku, doufám, dlouhé cesty. Momentálně nám chybí materiální a finanční podpora. Téměř veškeré náklady si platí hráčky z vlastního. Z těchto důvodů budou některé opory na MS chybět. Účast na Mistrovství je pro rozvoj ringetu v ČR velmi důležitá, proto jsme se rozhodli i přes nezkušenost týmu letět již tento rok.

3) Při pohledu na statistiky z minulých ročníků Vás tedy musí mrazit. Jak je tým připravený na podobně vysoké výsledky?

V ringetu celkově padá hodně gólů, ale i tak nás opravdu trochu straší výsledky z loňských MS, kdy i zkušené týmy inkasují 30 a více gólů v jednom zápase. Bude to fyzicky, ale i psychicky hodně náročné. Musím poděkovat všem hráčkám i celému realizačnímu týmu, že i navzdory všem okolnostem a předpokladům, chtějí reprezentovat český ringet na tak významné události.

4) Velká tíha bude ležet přímo na Vás. Jste zároveň brankářkou týmu. Jak se Vy osobně vyrovnáte s nelehkou rolí?

To je těžká otázka. V podobné situaci jsme ještě nebyly, takže ani já nedokážu přesně říct, jak se budu v zápasech cítit. Věřím, že soudržnost a vzájemná podpora celého týmu nám všem může pomoci.

5) Ringet na Slovensku má mnohem delší tradici než u nás, přesto se Mistrovství světa účastní také poprvé. Jak tipujete výsledek Česko-Slovenského klání?

Ringet hrají sice déle, ale ani na Slovensku není pravidelná soutěž. Tipovat si netroufám, vzájemný zápas je na programu až ke konci turnaje, takže ani jeden tým nebude mít sil na rozdávání. Uvidíme, může rozhodnout každá maličkost. Ale doufám ve vyrovnaný zápas.

6) Opusťme už MS. Co čeká český ringet v následujících měsících?

Do konce března se chystají závěrečné dva turnaje Českého ringetového poháru. Podobný model chceme zachovat i na další rok. A na přelomu března a dubna by mělo proběhnout první Mistrovství České republiky žen i smíšených družstev. Pokračovat bude i projekt „Pojď hrát ringet“. V Praze by měly začít koncem ledna pravidelné tréninky pro nové hráčky a hráče a ringetová školička pro nejmenší. Snažíme se i o znovuobnovení školičky ve Vlašimi, kde byl projekt přerušen kvůli nedostatku financí.

7) A co ostatní ringetová města? Klášterec a Roudnice?

Vše je o financích. Momentálně nám chybí prostředky, kluby zatím nemají ani dostatečný počet členů na samofinancování pravidelných tréninků. Nemůžeme týmům pomoci ani s nedostatkem holí a ringů. Vše teď leží v rukách manažerů.

8) A co reprezentace po MS?

Hráčky budou mít zasloužené volno. Nejbližší akce je plánovaná až na konec dubna. Za to manažeři reprezentace a celý výbor ČSRI si volno musí odepřít. Již teď hledáme partnery pro další Mistrovství světa v Kanadě (přelom roku 2016-2017). Pokud se nám nepodaří zajistit do konce roku 2015 dostatek prostředků, mistrovství v Kanadě se účastnit nebudeme. Rozpočet oproti MS v Helsinkách je třikrát vyšší, takže nás čeká nelehký úkol. Prioritou v roce 2015-17 je především stabilizace zázemí českých týmů, rozšíření základny a nastartování dlouhodobé soutěže.

Děkujeme za odpovědi a přejeme hodně štěstí nejen na Mistrovství světa v Helsinkách.

oficiální stránky Českého svazu ringetu